Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Националния център по кинематография.
Заснет на испански език и отчасти мрачен трилър, отчасти хореография под звуците на регетон, филмът разказва историята на мексикански наркобарон, който променя живота си и става жена.
"Емилия Перес" спечели наградата на журито на кинофестивала в Кан, както и отличие за колективно изпълнение за Зоуи Салдана, Селена Гомес и транссексуалната главна актриса Карла София Гаскон.
Предложението на Франция трябва да бъде изпратено до американската Академия за кинематографично изкуство и наука, която присъжда наградите "Оскар".
Киноакадемията ще обяви на 17 януари 2025 г. кои страни са номинирани в катего
Уличният художник Банкси нарисува ново произведение на стена на сграда в Ричмънд, Югозападен Лондон, съобщи Би Би Си.
Творбата на анонимния артист изобразява коза изправена пред пропаст, докато падат камъни. Тя е нарисувана в характерния за Банкси стил. Произведението включва и реална камера за видеонаблюдение, която е монтирана към стената на сградата.
Както и друг път, художникът публикува снимка в Инстаграм на своето произведение, като по този начин той го обяви за свое творение. Банкси не пише нищо за творбата в профила си в социалната мрежа. Така той оставя хората да я интерпретират по свой начин.
Някои предполагат, че козата е символизира човешката раса, която в момента е „на ръба на изчезването“. Други смятат, че включването на камера за видеонаблюдение към произведението, е препратка към това, че навсякъде, дори и в най-уединените места на света,
Часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна са сред акцентите на изложбата „Цар Борис III. Личност и държавник“, която бе открита в Националния исторически музей (НИМ).
„Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III“, казват от екипа на музея.
На откриването присъстваха Симеон Сакскобургготски и синът му Борис, министърът на културата Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на президента, Евтим Милошев, министър на туризма, Снежана Петкова – Владимирова, директор на Централния държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, съобщават от екипа на НИМ.
„В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписан
Държавен куклен театър Габрово ще открие своят нов сезон с премиера на спектакъла "Главатарят, който искал да плени месечината" на 26 септември. Това съобщи директорът на културната институция Алфидин Раифов.
"Главатарят, който искал да плени месечината" е по мотиви на турска народна приказка. Заглавието е част от образователната система по български език и литература за пети клас.
Новата постановка в репертоара на ДКТ-Габрово е предназначена за семейна публика и е създадена по идея на режисьора Валентин Владимиров – Валяка, под чиято режисура театърът има признание и награди от фестивални участия през изминалите сезони, информират от културната институция.
За първи път е поканен от директора на държавната институция и режисьор специално за художественото осветление на спектакъла - известният в средите Дизайнер осветление – Ивайло Марков
В Ямбол на 18 сепември ще бъде представен новият музикален проект на световноизвестния барабанист Майк Терана, маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „Димитър Ненов“.
Концертът „Класиката среща Майк Терана“ ще е на 18 септември в Лятното кино, а при неподходящи метеорологични условия – в Зрителната зала на Община Ямбол, съобщиха организаторите от Star Productions.
Ще звучат класически произведения на Бах, Моцарт, Росини, Пучини, но по един по-нестандартен и доста наелектризиращ начин. В музикалната симбиоза се включва и сопраното Росица Метаниева. Освен две класически произведения, тя ще изпее и песен на „Лед Цепелин“ под съпровода на Майк Терана, каза маестро Манукян в Разград, дни преди премиерата в града тази вечер.
След многобройните концерти в цял свят с Ингви Малмстийн, Аксел Руди Пел и Таря Турунен, бар
Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.
Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в забавна бъркотия в приказната гора.
Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така изгражда и постановката "Косе Босе" в хасковския театър.
Приказката, която зрителите ще видят, има щастлив край с важна поука, както за малките зрители, така и за техните родители, които са в залата. Екипът се е постарал да изгради интересни образи, които да дават асоциации с начина по който живеем, за времето, в което сме живели и надеждата за времето, в което ще живеем, казва режисьорът.
„Затова населихме гората, в която се случват тези неща, с повече животинки и това усложнява отношенията. Променяме малко мотивите: не е просто една лоша лисица, която иска да яде яйца и едно наивно Косе, което си ги дава, а са малко по-други, да не е толкова наивно Косето, да не е и чак толкова лоша лисицата. Затова се получава една бъркотия, която в края на краищата има щастлив край- Косето си има и яйчица, и си има и пиленца“, разказа в аванс при представянето на части от спектакъла днес пред медиите Лео Капон.
От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.
В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.
Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските с
Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.
Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.
Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.
"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.
Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна
Коледната елха, която ще се издига в "Рокфелер център", беше докарана в Ню Йорк, което поставя началото на празничния сезон в Голямата ябълка, предаде Асошиейтед прес.
23-метровият норвежки смърч беше доставен в Манхатън, където беше издигнат в цял ръст с помощта на кран. Дървото ще бъде украсено със 50 000 разноцветни ЛЕД лампички, с обща дължина на кабелите от 8 километра. Диметърът на дървото е 13 метра. Върху него ще бъде поставена звезда корона на "Сваровски", в която греят 3 милиона кристала.
Високото иглолистно дърво, дарено от семейство Албърт в Уест Стокбридж, Масачузетс, беше отсечено в четвъртък сутринта и натоварено на камион със специална платформа. Това е първата коледна елха в "Рокфелер център", която идва от Масачузетс от 1959 г. насам.
В Ню Йорк смърчът беше посрещнат от ентусиазирано множество. Церемонията по запалването на лампичките на дървото
Новата програма „На фокус“ на фондация „Аморфа“ ще предложи безплатна фотоработилница за младежи от 15 до 26 години, каза днес изпълнителният директор на организацията Мария Баджакова.
Причината курсовете да са със свободен достъп е, че проектът е финансиран от Община Варна.
Ментор на младежите ще бъде Михаела Аройо, която е носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 година, допълни Баджакова.
По думите й фотоработилницата ще се проведе в две части. В първата участниците ще усвояват основните положения във фотография, ще научат как да разказват истории, да наблюдават средата и хората.
Курсистите ще имат и практически занимания на терен, където ще приложат наученото и ще трябва да разкажат своите фотоистории по значими за обществото теми, каза още Баджакова.
Тя уточни, че фот
Белослава представя нов сингъл и видеоклип на песента I will be there for you. „Песента е за пътя на душата и обичта към нас самите. Крачейки смело по пътя на годините, научих, че обичта и отношението към собствената ми душа са силата и двигателя, които ме карат да не спирам да живея истински“, казва певицата.
По думите й I will be there for you е песен за съзерцанието, затова нейната премиера е изключително специална. Текстът е на Белослава, а музиката и аранжимента – на Антони Рикев.
Видеото към песента е заснето е на кинолента в каросерията на пикап, обикалящ далечен и ветровит остров в Гърция. Режисьори и оператори са Борис Калайджиев, Николай Найденов и Рашко Раков.
На 6 октомври в Sofia Live Club е премиерата на поредица от есенно-зимни концерт
Премиерата е в петък, на 11 октомври, в камерна зала.